Článok 13: Meme budú povolené!

Článok 13: Meme budú povolené!

Európsky parlament hlasoval o autorských právach, ktoré by kritici mohli zmeniť. Zdieľanie memov a GIFov bude stále povolené podľa nových zákonov.
 
Mnohí hudobníci a tvorcovia hovoria, že legislatíva bude spravodlivo kompenzovať umelcov – ale iní tvrdia, že zničia obsah vytvorený používateľmi.

žába
 
Autorské právo je zákonné právo, ktoré umelcovi umožňuje chrániť spôsob, akým sa používa jeho pôvodné dielo.
 
Tech spoločnosti tvrdili, že umelci sú už platení spravodlivo v rámci súčasného systému. Google povedal, že by to "poškodilo európske kreatívne a digitálne odvetvia".
 
Aký je kontroverzný článok 13?
Prečo bol pôvodný európsky plán autorských práv taký kontroverzný
Medzi vysoko postavenými osobnosťami, ktoré bojovali proti smernici EÚ o autorských právach, patria Wyclef Jean a internetový vynálezca Sir Tim Berners Lee, zatiaľ čo Debbie Harry a sir Paul McCartney patrili medzi jej priaznivcov.
 
Prijala niekoľko revízií súčasných právnych predpisov, ktoré podporilo 348 poslancov Európskeho parlamentu s 274 poslancami, aby dosiahli konečnú podobu.

vlajka
 
Teraz je na členských štátoch, aby rozhodnutie schválili. Ak tak urobia, budú mať dva roky na to, aby ho implementovali, keď bude oficiálne uverejnený.
 
Dve doložky, ktoré spôsobujú najviac kontroverzií, sú známe ako článok 11 a článok 13.
 
V článku 11 sa uvádza, že vyhľadávacie nástroje a platformy agregátov správ by mali platiť za používanie odkazov z webových stránok správ.
V článku 13 sa nachádzajú väčšie technologické spoločnosti zodpovedné za materiál vyslaný bez licencie na autorské práva. Tech spoločnosti už odstránili hudbu a videá, ktoré sú chránené autorskými právami, ale podľa nových zákonov budú zodpovednejšie za akýkoľvek obsah chránený autorskými právami.
Znamená to, že predtým, ako sa nahrajú, budú musieť na obsah použiť filtre.
 
Článok 13 nezahŕňa služby cloudového úložiska a už existujú výnimky, vrátane paródie, ktoré zahŕňajú napríklad memy.
 
Bol to článok 13, ktorý podnietil obavy o budúcnosť memov a GIFov – fotografií, animovaných alebo krátkych videoklipov, ktoré idú vírusovo – pretože sa spoliehajú hlavne na scény chránené autorskými právami z televízie a filmu.
 
Kritici tvrdili, že článok 13 by znemožnil nahrať aj tie najmenšie časti diela chráneného autorskými právami na Facebook, YouTube alebo iné stránky.
 
Avšak špecifické vylepšenia zákona, ktoré sa uskutočnili v tomto roku, robili memy bezpečné pre účely citácie, kritiky, revízie, karikatúry, parodie a pastiche.
 
Európsky parlament uviedol, že memy by boli „výslovne vylúčené“ zo smernice, hoci nebolo jasné, ako by boli technické firmy schopné presadiť toto pravidlo pomocou plošného filtra.